På Nybergs Bil tycker vi att miljö och kvalitet är viktigt. Vi var första bilföretaget i Småland som blev certifierad för både miljö och kvalitet.
På Nybergs Bil tycker vi att miljö och kvalitet är viktigt. Vi var första bilföretaget i Småland som blev certifierad för både miljö och kvalitet.
Miljöcertifieringen innebär att vi arbetar med att minska påverkan på miljön. Att vi följer de lagar och regler som ISO 14001:2004 kräver. Vi arbetar kontinuerligt med ständiga förbättringar.
Kvalitetscertifieringen ISO 9001:2008 innebär att vi säkerställer kvalitén på utförda arbeten och tjänster. Vi ställer krav på våra leverantörer så att de lever upp till fastställda kvalitetskrav. Vår personal är alltid uppdaterad och utbildad på den senaste tekniken. Vi övervakar och mäter ständigt våra processer för att hela tiden kunna bli ännu bättre.
Vi är ackrediterade av SWEDAC att släcka tvåor från Svensk bilprovning. När vi åtgärdat 2:orna enligt protokollet tar vi kontakt med Vägverket så att det registreras. Vi är även ackrediterade för att reparera din klimatanläggning.
Sigillet är utfärdat av UC AB. De företag som innehar sigillet har högsta kreditvärdighet. Vill ni veta mer om UC riskklasser för kreditvärdighet gå in på uc.se/risksigill.
• Vi har alla ett gemensamt ansvar för miljön.
• Miljöarbetet angår oss alla och bygger på samverkan mellan medarbetare, kunder och leverantörer.
• Genom att se helheten i vår verksamhet vill vi minska de miljöbelastningar som vår verksamhet kan bidra till.
• Vi ska kunna informera om verksamhetens miljöpåverkan på ett öppet och faktabaserat sätt.
• Vi ska inom ramen för våra lokala och ekonomiska förutsättningar miljöanpassa vår verksamhet och efterleva de krav och lagar som ställs på oss idag.
• Vi ska genom avtal säkra att godkända entreprenörer och leverantörer tar hand om vårt avfall på ett tillfredsställande sätt.
• Genom att bevaka utvecklingen inom branschen skall vi i möjligaste mån sträva efter ständiga förbättringar och erbjuda det bästa alternativet ur vårt sortiment, samt att förebygga föroreningar.
• Personalen kommer fortlöpande att genomgå miljö- och kretsloppsutbildning och därmed förmedla ny kunskap till våra kunder.
• Även om VD har det yttersta ansvaret är det varje medarbetares ansvar att verka för att miljöpolicyns mål uppnås.
Jönköping 20200901 – Robert Bloom VD
• Att sälja och serva personbilar, lätta lastbilar, varor och tjänster.
• Att alltid hålla en hög kvalitet och servicenivå och därigenom skapa hel nöjda samt lojala kunder.
• Att ge medarbetarna utbildning och goda utvecklingsmöjligheter och efter sträva att vi lever enligt vår värdegrund och vårdar vår företagskultur.
• Att alltid sträva mot att vara ett ledande företag inom branschen.
• Att uppnå god lönsamhet och goda försäljningsresultat.
• Att skapa en trygg och trivsam anställning för alla medarbetare.
• Att en alltid sträva efter att ge en Nybergskund en upplevelse i världsklass.
• Att uppfylla alla ställda myndighetskrav som berör branschen.
• Att aktivt verka för att ställda kvalitetsmål uppnås, och att verkan hos verksamhetssystemet ständigt förbättras.
• Att aktivt verka för att bästa arbetsmiljö uppnås.
• Genom att bevaka utvecklingen i branschen och omvärlden skall vi alltid sträva efter ständiga förbättringar.
Jönköping 20200901 – Robert Bloom VD
Nybergs Bil, med verksamhet i Jönköping och Nässjö, har en ambition om att ta ansvar för ett mer hållbart samhälle genom att aktivt balansera ekonomiskt ansvar, miljöansvar och socialt ansvar.
Vår vision
Vår vision är att genom ett stort engagemang tillsammans erbjuda våra kunder en upplevelse i världsklass.
Vår värdegrund ETTA
Engagemang
Tillit
Tillsammans
Ansvar
Vår värdegrund ETTA innebär:
Miljöansvar
Vi har alla ett ansvar för miljön och det bygger på samverkan mellan medarbetare, kunder och leverantörer. Genom att se helheten i vår verksamhet vill vi minska de miljöbelastningar som vår verksamhet kan bidra till.
Nybergs driver tillståndspliktig verksamhet enligt miljöbalken. Anmälningsplikt avser fordonsverkstad, anläggning för tvättning av personbilar och andra fordon, anläggning för försäljning av drivmedel samt förvaring av miljöfarliga varor som bensin, diesel och spillolja. Vi säkerställer att verksamheten uppfyller de villkor som gäller för vår tillståndspliktiga verksamhet. Nybergs Bil är ett ISO-certifierat företag av både ISO 9001 och ISO 14001.
Vi ska inom ramen för våra lokala och ekonomiska förutsättningar miljöanpassa vår verksamhet och efterleva de krav och lagar som ställs på oss. Genom att bevaka utvecklingen i branschen och samhället ska vi i möjligaste mån sträva efter ständiga förbättringar och erbjuda det bästa alternativet ur vårt sortiment, samt förebygga föroreningar. Inom företaget ser vi löpande över vår miljöpåverkan och de olika miljöaspekter verksamheten har.
Ekonomiskt ansvar
De ekonomiska värden som Nybergs Bil skapar genom försäljning av varor och tjänster kommer flera intressenter till del, såsom medarbetare, kunder och leverantörer.
Socialt ansvar
Nybergs Bil stödjer och respekterar skyddet av internationella mänskliga rättigheter, med utgångspunkt i FN´s deklaration om mänskliga rättigheter, inom den sfär vi kan påverka. Tvångsarbete får inte förekomma och vi accepterar inte barnarbete. Dessa elementära etiska regler för arbetskraft ska även följas av våra leverantörer och affärspartners.
Vi ser mångfald bland våra medarbetare som något positivt och vi verkar för jämställdhet. Oberoende av etniskt ursprung, kön, nationalitet, sexuell läggning, trosbekännelse, ålder, funktionshinder, föräldrastatus, facklig eller politisk tillhörighet, ska allas lika rättigheter och skyldigheter betonas.
Genom kontinuerliga medarbetarundersökningar (NMI – Nöjd Medarbetar Index), ser vi till att vi efterlever vår värdegrund, har ett stödjande ledarskap och kan utveckla och förbättra oss genom kommentarer och synpunkter från våra medarbetare.
Anställda kan öppet eller anonymt påtala misstänkta oegentligheter inom företaget. Naturligtvis har vi kollektivavtal för vår verksamhet och följer de avtal och regler som detta innebär till gagn för våra medarbetare.
Vi är med och sponsrar och genomför aktiviteter med lokala idrottsföreningar som strävar efter jämställdhet och en frisk och sund livsstil. Tillsammans med Volvo Car Sverige stödjer vi Childhood genom att skänka pengar för varje såld bil och uppmärksamma deras viktiga arbete. Vi stödjer även TappraBarns som är en organisation som verkar för utsatta barn lokalt i Jönköpings län.
Vårt utfall, utmaningar och förbättringar 2020
I Coronapandemins spår har vi utvecklat affären för att minska smittspridning och samtidigt upprätthålla affären. Genom exempelvis digitala lösningar för bilköp och säljmöte samt andra åtgärder som hämta- och lämnaservice, nyckelinkast etc. har vi bidragit till minskad smittspridning under pågående pandemi.
Vi har under året bidragit till minskade utsläpp genom vårt miljövänliga Bilspa som drivs av solpaneler och återvunnet regnvatten.
Genom ett förändrat produktutbud där vi sålt fler antalet el- och hybridbilar har vi bidragit till ett reducerat koldioxidutsläpp från de bilar vi sålt och brukat i verksamheten under året.
Vi har installerat fler än 20 nya laddstolpar samt startat ett samarbete med Vattenfall för snabbladdningsstationer vid vår anläggning i Nässjö.
Vi har tagit fram nya lösningar för våra kunder som har sin bil på service där de bland annat kan låna el-cyklar eller lånekontor på plats hos oss. Ett bekvämt och miljövänligare alternativ som skapar kundnöjdhet.
Våra målsättningar 2021
Jönköping 20210114 – Robert Bloom VD